پرنده نگری برای همه

5
سيمرغ - شهریور ماه 1394
پرنده نگری برای همه
 
پرنده نگری تفریحی لذتبخش و ورزشی با نشاط همراه با گردش علمی و مسئولانه در طبیعت است که در سالهای اخیر تعداد علاقه مندان آن در ایران افزایش چشمگیری داشته است. در اوائل دهه نود شمسی پرنده نگری بعنوان یک پدیده جدید،محدود به فعالیت تعداد کمی از متخصصان و دوستداران طبیعت بوداما با تلاش و زحمات همین افراد و با برقراری راههای ارتباط اینترنتی و ارائه آموزش های مستمر و جذب مخاطبین علاقه مند، امروزه به یک ورزش سودمند و تفریح با نشاط و فراگیر و از همه مهمتر به اهرمی برای آموزش و جلب مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست تبدیل شده است.

موضوع: پرنده نگری (Birdwatching)

 

مشاهده و ثبت پرنده کمیاب برای اولین بار در تالاب زریبار

8593

در ادامه مشاهدات تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا در روز ۱۹ مهرماه ۹۴ در منطقه شروان(شمال غربی تالاب زریبار) برای اولین بار پرنده نادر و کمیاب از نوع خروس کولی سینه سیاه در بین پرندگان مهاجر مشاهده شد. خروس کولی سینه سیاه با نام علمی  Vanellus Spinosus ، بدنی به  طول ۲۶ سانتیمتر دارد، پرنده ای زیبا با پاهای بلند و روتنه قهوه ای شنی، سر سیاه و زیر تنه سیاه و سفید است. دو طرف چانه و پهلوهای گردن سفید، دم سفید با حاشیه ی پهن سیاه رنگی در انتها، سطح زیرین پرهای پرواز وشکم سیاه پوشپرهای زیر بال سفید است.
 مشاهده خروس کولی سینه سیاه در تالاب زریبار

موضوع: پرنده نگری (Birdwatching), مهاجرت (Emigration)

 

چهارمین مشاهده Namaqua Dove در کشور

7

روز 12 اردیبهشت 94، برای بازدید از غار کتله خور زنجان به منطقه ی گرماب مراجعه کردیم. ساعت 8:40 صبح زمانی که در محوطه ی ورودی غار منتظر شروع بازدیدها بودیم، متوجه یک پرنده ی عجیب جلوی ساختمان های اداری شدیم. پرنده ای که تا به حال ندیده بودیم و هرگز تصور نمی کردیم ببینیم: «Namaqua Dove»موضوع: پرنده نگری (Birdwatching)

 

پرنده نگری در تالاب عشق آباد و زمینهای اطراف

3

سلام دوستان
 
جمعه مورخ 94/02/12 از تالاب عشق آباد بین ساعت 7 تا 12 بازدید شد. از گونه هایی که تا بحال در تالاب توسط بنده دیده نشده بود، پرستوی دریایی خزری Caspian Tern  بود و اولین رکورد خودم از دم چتری رو هم تجربه کردم ...دم سرخ معمولی

موضوع: پرنده نگری (Birdwatching)

 
صفحه قبل صفحه بعد
نحوه نمایش مطالب: تاریخ | امتیاز | بازدیدها | نظرات | الفبایی
 
logo-samandehi